HAYVAN TESTLERİNE "HAYIR DEMEK"
JANE’DEN SON HABERLER

Sizinle burada yaptığımız paylaşımlarda ki tek amacımız size makyaj teknikleri ve bilgileri vermek değil bunu yaparken de aynı zamanda Jane ve şirketimizin politikaları ile ilgili bizim için önem arz eden konuları da sizlerle paylaşmak.

Yakın bir zamanda Jane bir sosyal medya aracı için temiz marka nedir diye bir makale yazdı. Bugün de sizlerle bu konu hakkında paylaşımda bulunarak bizim için neden “zülüm etmeyen” İngilizce terim ile “cruelty free makeup” makyaj markası olmanın önemli olduğunu anlatmak istiyor.

Günümüzü makyaja harcamak ne kadar kulağa eğlenceli geliyordur ve genelde de öyle zaten ama bu eğlencenin için de öyle bir an olur ki, daha derine girmemiz gerekir, ruhumuza. Ve işte orada yüzleşmemiz gereken sorular vardır Şirket veya markam mı ön planda yoksa bilincim mi? Evde bir çeşit inanca sahip olup şirkette farklı olabilir miyim? Bu tarz da yaşanan bir ikilem örneği, ürün kullanımında fazlası ile öne çıkmakta. Düşünün ki bir ürün yaratıyorsun, hem popüler olsun hem de işe yarasın istiyorsun ama aynı anda hem popüler olması hem işe yaraması için kullandığımız maddeler ile içinin rahat olması gerekiyor… İşte orada benim için yelkenler suya düşüyor. Hayvanlar üzerinde teste gelince çok güçlü kişisel bir duruşa sahibim. Tamamı ile kınıyorum! Bir hayvanın gözünün içine baktığımda ve onun gözlerinde güveni, hassasiyetini görünce bir insanın kasti olarak bu aciz hayvana nasıl zarar verebildiğine hayretler içinde kalıyorum. Ve burada konumuz evcil hayvanlarımız değil. Burada bahsettiğim aynı zamanda laboratuvarlarda akıl almaz deneylerde kullanılanlar, fiziksel ve psikolojik amaçlı.

Çin Dramı
Ve bu görüş açımın firmama ekonomik açıdan zarar verdiğinin de farkındayım dolayısı ile destekten çok köstek oluyor gibiyim çünkü benim bu görüş açım daha büyük pazarlara girmemize engel oluyor. Nasıl diye merak ettiğinizden eminim şöyle açıklayayım; bazı ülkelerin ithal ettikleri ürünleri hayvan testine tabii tutma zorunlulukları var, örneğin Çin gibi Ayrıca çok ilginçtir ki ithal ettiklerini üründen bunu talep ederken kendi ürünleri için aynı standart geçerli olmuyor. Bu da acaba şu mu demek oluyor; eğer ki Avrupa test görmek istese kendi ülkelerinde imal edip ihraç ettikleri hiçbir ürün bu testi geçemeyecek.


Eğer bir ürün hayvansal teste tabii tutulmadan üretilemeyecek ise o zaman üretme!

Bazı durumlarda bu testin yapılmasını meşru kılabilecek durumlar var biliyorum örneğin ilaç endüstrisinde insan yaşamını uzatmak için kullanımı elzem olabilir. Ama kozmetik ve kişisel bakıma gelince beni ikna edebilecek hiçbir neden olamaz. Eğer bir ürün hayvansal teste tabii tutulmadan üretilemeyecek ise o zaman üretme! Zaten yeterince makyaj malzemesi ve seçimlerimiz var, o yüzden bize bizzat izin vermemiş hayvanlara ettiğimiz eziyet neden. Ve eğer bir ülke bir ürünü ithal etmeden önce ithalatçısının o ürünü hayvan testine tabii ettirmeye mecbur kılıyor ise o zaman o ülkeye gitmeyin! Eminin dünya da daha görülecek çok yer bulursunuz.

Ben şükürler olsun ki çizgimi hiçbir zaman hiçbir neden için bozmadım ve yine şükürler olun ki benim gibi inançlara sahip bir ekibim var. O yüzden büyük pazarlar kaçabilir en azından ben akşamları köpeğimin yüzüne rahatlıklar bakabiliyorum.DİĞER ÖNERİLER

INSTAGRAM
#janeiredale ile paylaşımını yap sen de burada görünme fırsatınız yakala!
online alışveriş
için tıklayınız