JANE'DEN KIRMIZI
JANE’DEN SON HABERLER

KIRMIZININ MANASI
Tatil zamanlarını araştırdığım da karşıma en çok çıkan renktir KIRMIZI.  Ve tabii bu da beni düşündürmeye başladı acaba kırmızının hikâyesi nedir? Neden tatil zamanları en çok kırmızıya rastlarız mesela?  Neden yüzyıllardan bu yana kraliyet üyeleri kırmızı halılar da yürümüş,  tarihi Mısır ve Mayalara dayanan kırmızı neden onların bütün kutlamaların da kullanılmıştır? Ve neden tehlike ve tutkunun rengi olup aynı zaman da bize kendimizi iyi hissettirir –kırmızı ruj, sonbahar yaprakları ve olgunlaşmış kırmızı çiçekler?
Bilmiyordum. Onun için kırmızıyı ve bütün dünyayı kapsayan tarihini keşfetmeye karar verdim.  

 

KIRMIZI BOYANIN TARİHİ
Gözle görünen ışık spektrumunda kırmızı, turuncu rengin yanında en sonda yer alır. İlk çağ tarihinde bilinen ilk renklerden biri olduğunu biliyoruz.  Eski çağlarda Kırmızı renk, Okra’da bulunurmuş( yer kabuğunun toz durumuna gelmiş türlü kütle kırıntılarıyla, çürümüş organik cisimlerden oluşan ve canlılara yaşama alanı sağlayan yüzey bölümü). Kökboyasıgillerden de elde edilmiş.  Daha sonra Kermes ve Carmine’den elde edilmeye başlanmış. Genelde kap çanak yapımında ya da asil kişilerin kıyafetlerinin hazırlığında kullanılmıştır. 19 yüzyılda ise kırmızı, sentetik olarak elde edilmeye başlandı.  Bundan itibari ile de doğal yolla elde edilen bütün doğal boyalar neredeyse de bitti.  Carmine  ise hala günümüzde kullanılıyor fakat sadece hayvansal gıdalara alerjisi olanlar tercih etmiyorlar.

Kırmızını bul

Bütün kırmızı renkleri görmek için tıklayın

KIRMIZININ FARKLI KÜLTÜRLERDE Kİ MANASI
Neden kırmızı sürekli gündemimizdedir?   Yapılan araştırmalar insanların kırmızı ile cesareti özdeşleştirdiğini göstermekte. Hristiyan dinin ’de örneğin kırmızı vatanseverliği ve kurban edilmeyi temsil eder. Ve bunda sonra tabii ki aşkı temsil eder. Sevgililer gününde kırmız gül ve kırmızı kalp bizi adeta sarar, sarmalar. Kırmızıyı genellikle mutluluk ile beraber bağdaştığını da görürüz. Çinliler kırmızıyı iyi talih, bolluk ve bereket ile bağdaştırırlar ve bu yüzden de gelenek olarak gelinleri genelde kırmızı gelinlik giyer. Türklerde de gelinlerin beline temizliğin ve saflığın sembolü olarak kırmızı kuşak bağlanır.  Ama bunun yanı sıra başka yerlerde tehlike ve uyarının rengidir. Bütün “DUR” tabelaları kırmızıdır.  Bazı ülkelerde de yasın rengidir.

KIRMIZININ DUYGUSAL TEPKİSİ
Nerden bakarsanız bakın, kırmızı yoğun duyguları uyarıcıdır, hayvanlar için bile. Kırmızının psişiğimiz de büyük bir etkisi vardır. Ve bazı diğer çalışmalar kırmızın büyük bir etki yarattığını ispatlıyor. Örneğin 2004 Olimpiyatlarında kırmızı giyen kişiler jüri üyelerinden daha fazla puan almıştır. Başka bir araştırma kırmızı giyen atletlerin %13 daha fazla puan aldıklarını gösteriyor. Eğer bir garsonsan ve bahşişini arttırmak istiyorsan canlı bir kırmızı bir ruj sürersen daha yüksek bahşiş alma şansın artar. Yapılan başka bir araştırma yine erkeklerin 14-20% oranında kırmızı giyenlere daha fazla bahşiş verdiği kanıtlanmış.
En çok dikkat çeken ve etki yaratandır, dinamizmi tetikleyen ve bizi canlandıran KIRMIZI.

NEDEN KIRMIZI
Başka hiçbir rengin yapmadığının bir özelliği daha var kırmızının. Yeşil hariç bütün renkler içeriğinde ki temel renklerin karışım oranı ile mavi, sarı, kırmızı içermesine göre karışımından etkilenerek hareket ediyor gibi görünür. Örneğin bahçenizin daha uzun görünmesini istiyor iseniz mavi recedes renkli çiçekleri bahçenizin en arkasına ekin ki bahçeniz daha uzun görünsün. Sarı renk ise önde gösterir. O yüzden cadde tabelaları sarıdır.  Kırmızı ise yükseltir, yüceltir. İşte bu yüzdendir ki bunca yıldır kraliyetin ayaklarına serilmiştir.  Ölümlü olmadıkları izlenimi yaratmak ,hava da yürüyormuş gibi. Eğer bir kalabalıkta öne çıkmak istiyorsanız da kırmızı giyin.  Hatta nerde olursanız olun öne çıkmak istiyorsanız kırmızı giyin.  Kırmızı kurdeleden tutun , kırmızı noel babadan veya kırmızıya boyanmış ne varsa içimizde hiç bilmediğimiz duyguları tetikleyici. Karşı koyamayacağımız bir renktir kırmızı, öyle görünüyor ki, olmasaydı hayat çok sıkıcı olurmuş

 

 

Göster & Anlat!
Sizin için kırmızı rengin manasını bilmek istiyoruz. Kırmızı kullanmak seni nasıl hissettiriyor ve hangi zamanlarda nasıl kullanmak istersin? Bizimle en sevdiğiniz kırmızı rujunuz ile çekilmiş resminizi İnstagram’da  tag’leyerek paylaşın.

 DİĞER ÖNERİLER

INSTAGRAM
#janeiredale ile paylaşımını yap sen de burada görünme fırsatınız yakala!
online alışveriş
için tıklayınız